36,6

sezon 4 odcinek 8

36,6 4

Co ma zrobić człowiek, którego boli kręgosłup, ale żaden specjalista nie potrafi powiedzieć, jaka jest przyczyna bólu? Taki właśnie problem miał Mateusz.  W pewnym momencie lekarze uznali, że jedynym ratunkiem będzie dla niego wszczepienie neurostymulatora – urządzenia, które „uczy się” pacjenta, zapamiętuje jego odczucia bólowe w różnych pozycjach – czyli w pewnym momencie staje się urządzeniem szytym na miarę. Wszczepienie inteligentnego neurostymulatora to pierwsza tego typu operacja w Polsce – jej rezultaty zobaczycie w programie.
Będzie też słów kilka o prądzie w sercu.  Jeśli impulsy elektryczne przepływają w nim prawidłowo, nasza „pompa” bije spokojnie, miarowo. Jeśli nie, to mówimy o arytmii, która nie leczona może prowadzić do wielu poważnych chorób, na przykład do migotania przedsionków, a potem do udaru. Jedną z metod zapobiegania takim scenariuszom jest zabieg ablacji z użyciem technologii 3D oraz wysokiej temperatury – i my wam to pokażemy. Operacja jest niestandardowa zarówno dla lekarzy jak i dla pacjenta, który ma operowane serce i  jest przytomny.
Zastanawialiście się, ile kilogramów cukru zjadacie w ciągu roku? My sięgnęliśmy po rzetelne badania i przeżyliśmy szok! Problem w tym, że większość cukru pochłaniamy nieświadomie, bez żadnej kontroli, bo producenci żywności lubią nam dosłodzić. Bądźcie czujni, cukier to słodki zabójca. Wraz z najlepszymi specjalistami podpowiemy wam, czym najlepiej go zastąpić i ile go jeść, żeby nie chorować.
Są w Polsce lekarze, którzy  potrafią postawić przywrócić mowę pacjentom sparaliżowanym po udarze. Robią to z powodzeniem stosując zabieg trombektomii, czyli mechanicznie usuwając skrzep z tętnic mózgowych. Żeby lekarze mogli wkroczyć do akcji, potrzebna jest nasza szybka reakcja. Tu liczy się czas!