A jeśli jutro wojna się skończy

A jeśli jutro wojna się skończy?

Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna, która rozpoczęła się 8 lat wcześniej, teraz zapukała do drzwi Europy. Oczy świata zwróciły się ku Ukrainie.

A jeśli jutro wojna się skończy? - opis programu

24 luty 2022 roku. Ta data zmieniła życie milionów ludzi. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna, która rozpoczęła się 8 lat wcześniej, teraz zapukała do drzwi Europy. Oczy świata zwróciły się ku Ukrainie.

Nazwy takich miejscowości jak Bucza, Irpień, Hostomel, Mariupol czy Bachmut już na zawsze pozostaną w pamięci całego świata. Obrazy, które oglądaliśmy w serwisach informacyjnych czy social mediach tym bardziej. Zbombardowane domy, szpitale i place zabaw można jednak odbudować. Ludzkie życie dużo trudniej…

Dokument skupia się na historiach kobiet, które nie chcą by nazywano je “OFIARAMI”, mówią o sobie “OCALAŁE”. Iryna, Galyna, Yulia, Ludmyla były w rosyjskiej niewoli. Irynę zabrali z domu w Doniecku w 2014 roku, Ludmylę “aresztowano” w 2019, Yulię w 2021, Galynę w 2022 roku. Torturowano je i gwałcono, ale przetrwały i chcą żyć dalej. Są bohaterkami w życiu, stały się bohaterkami filmu. Ich historie przypominają o tym, że wojna w Ukrainie trwa już 9 lat. Te historie są świadectwem okrucieństwa Rosjan, dowodem na to, że przemoc seksulana używana jest jako broń na wojnie jak każda inna.

Ocalałe, które zdecydowały się pokazać twarz i opowiedzieć głośno, co je spotkało wierzą, że milcząc pozostaną w oczach najbliższego otoczenia i świata ofiarami, mówiąc głośno stają się bronią. Ich frontem są wystąpienia publiczne, konferencje, filmy dokumentalne. Ich celem jest to, by świat dowiedział się o okrucieństwach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy. Ukraińskich kobiet przebywających w rosyjskiej niewoli wciąż są tysiące.

A jeśli jutro wojna się skończy? - gdzie obejrzeć

Dokument zobaczysz w serwisie VOD Player.pl