Paszporty Polityki 2020

Paszporty Polityki to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w naszym kraju. Ze względu na aktualną sytuację oraz wydarzenia, jakie przyniósł 2020 rok, jest to najbardziej niezwykła pośród dotychczasowych edycji. Większość wydarzeń kulturalnych odwołano, przesunięto, a niektóre przeniesiono do sieci. Ucierpieli wszyscy, którzy na co dzień związani są z tą branżą.

Dlatego organizatorzy nagród postanowili wyjść im z pomocą i zapewniają, że tegorocznym laureatom zapewnią wyjątkowe wsparcie oraz wyższe diety. Po raz pierwszy zostaną one przyznane nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim nominowanym. Obecna sytuacja najmocniej wpłynęła bowiem na dopiero debiutujących artystów oraz tych, którzy są w najlepszym momencie swojej kariery, a ich najwybitniejsze osiągnięcia trafiają do zamrażarki albo prezentuje się je na sali z ograniczona widownia.

Podobnie jak we wcześniejszych latach nominacje do nagrody zostały podzielone na siedem kategorii. Paszporty otrzymają przedstawiciele świata filmu, teatru, literatury, sztuk wizualnych, muzyki poważnej i popularnej oraz kultury cyfrowej.