Mosquito

Każdego roku choroby przenoszone przez komary zabijają 725 000 osób na całym świecie! Żadne inne zwierzę na Ziemi nie stanowi tak wielkiego zagrożenia dla naszego gatunku.Problem ten nie dotyczy już tylko społeczeństw Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

Ocieplenie klimatu, intensywny rozwój handlu międzynarodowego oraz łatwość i szybkość przemieszczania się ludzi po całym świecie sprawia, że problem tropikalnych chorób przenoszonych przez te owady zaczyna być obecny także w Europie, USA czy Kanadzie. Zagrożenie stało się na tyle poważne, że naukowcy starają się znaleźć sposób na zlikwidowanie całej populacji komarów. Jeśli się uda, dojdzie do największego w dziejach ludzkości wytępienia całego gatunku. Niezwykły i zrealizowany z wielkim rozmachem dokument MOSQUITO zabiera nas w samo centrum konfliktu między ludźmi a komarami.

Discovery zwraca uwagę na jedno z największych zagrożeń dla ludzi w nowożytnej historii: komara. W Polsce owady te kojarzone są głównie z niedogodnościami podczas letnich spotkań na świeżym powietrzu. Obecność tych insektów z roku na rok staje się nie tylko coraz bardziej dokuczliwa, ale też niebezpieczna. Czy zdajemy sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą ugryzienie komara? Czy powinniśmy się bać? Każdego dnia setki tysięcy osób na świecie staje do nierównej walki z chorobami, takimi jak wirus Zika, malaria, żółta febra, a także wirus chikungunya i dengi, które spowodowane są ukąszeniem komara. Choroby te zbierają coraz większe żniwo wśród ludzi. Zagrożenie wzrasta wraz z nieustającą i coraz szybszą ekspansją komara. Rozwój globalnego handlu i podróży oraz globalne ocieplenie spowodowały, że populacja tych śmiertelnych insektów ciągle rośnie i docierają one w miejsca, w których jeszcze do niedawna ich nie było!

„Mosquito” - gdzie oglądać?

Dokument „Mosquito” obejrzysz w serwisie VOD player.pl.