Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Od najmłodszych lat wpajane jest im potulne i posłuszne zachowanie. Ma to przygotować je na małżeństwo.
Żonami stają się zazwyczaj na długo przed pełnoletnością.Niemal natychmiast po zamążpójściu i pierwszej miesiączce zachodzą w ciążę – co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Nieletnie żony nie mają też szans na kontynuowanie edukacji. Przez resztę życia pozostają całkowicie zależne od swoich mężów i teściów. Takiego losu doświadcza co roku ok. 23 proc. dziewczynek z Indii. Co trzecia kobieta na świecie wydana za mąż jako dziecko jest Hinduską.
W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk spotka dr. Ashoka Dyalchanda. Od ponad 40 lat walczy on o prawo dziewcząt z Indii do decydowania o własnej przyszłości. Kieruje on organizacją Institute of Health Management Pachod, która zajmuje się przede wszystkim pomocą medyczną dla młodocianych żon i matek.
Jego organizacja pomaga też dziewczynkom organizować marsze i protesty w obronie prawa do edukacji. – Te dziewczynki, oprócz transparentów, niosą nadzieję dla milionów rówieśniczek w całych Indiach. One już zrozumiały, że tylko edukacja jest w stanie zagwarantować im lepszą przyszłość – mówi Dominika Kulczyk, która przyłączyła się do protestu młodych Hindusek.