Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slamsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Młodociane ciąże to chleb powszedni.
Kolumbia to kraj doświadczony przez trwającą ponad 50 lat brutalną wojnę domową, bezwzględnych karteli narkotykowych. Wieloletnia eskalacja przemocy doprowadziła miliony Kolumbijczyków na skraj ubóstwa. Sytuacja w Kolumbii zmusiła ponad 7 mln ludzi do opuszczenia swoich domów. Większość mieszka teraz w slumsach. W najgorszej sytuacji znajdują się kolumbijskie kobiety, które są dodatkowo narażone na przemoc domową oraz dyskryminację wynikające z charakterystycznej dla Ameryki Łacińskiej kultury machismo. Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, wraz z Cataliną Escobar dociera do najbardziej potrzebujących mieszkanek slumsów, oferują im szansę na całkowitą odmianę losu Catalina to mądra, silna i piękna kobieta, która w wyniku osobistej tragedii porzuciła doskonale rozwijającą się karierę w biznesie, by walczyć o wyrwanie nastoletnich matek z piekła przemocy i ubóstwa. Od ponad 10 lat prowadzona przez nią fundacja Juanfe każdego roku pomaga 350 nastoletnim matkom.
Kulczyk Foundation wsparła Juanfe kwotą 100 tysięcy dolarów przeznaczoną na szkolenia dla młodych matek, na jedzenie dla nich i na opiekę nad ich dziećmi.
– Catalina jest rewelacyjną kobietą: jest mądra, jest silna, jest ciepła. I robi super robotę, rozwiązuje straszne problemy. Dlatego pomagamy jej fundacji – podkreśla Dominika Kulczyk.