Matki, kochanki, sportsmenki – wszystkie z niepełnosprawnościami. Na co dzień nie zobaczymy ich w programach telewizyjnych, prasie, filmach czy serialach. Osoby z niepełnosprawnością ruchową wciąż prezentowane są w polskich mediach głównie w kontekście swoich ograniczeń i tak, by wywołać litość i współczucie.
W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk, wraz z działającą w Polsce Fundacją Avalon, udowodni, że najwyższy czas obalić ten stereotyp i przełamać myślowe schematy. Tak, jak z uśmiechem i mnóstwem energii, robią to kobiety z niepełnosprawnościami ruchowymi: Joanna – z gracją poruszająca się na wózku świeżo upieczona mama, czy też Marta – wyzwolona, rozbrajająca uśmiechem dziewczyna z dziecięcym porażeniem mózgowym, która nie boi się własnej seksualności i kobiecej siły. Z mitami na temat niepełnosprawności walczy również Sebastian – sparaliżowany w 95 procentach kierowca wyścigowy i przebojowy założyciel Fundacji Avalon.
Poprzez projekty Sekson czy Avalon Extreme, fundacja Sebastiana motywuje osoby z niepełnosprawnościami do czerpania radości z seksu, macierzyństwa, sztuki czy sportu i zachęca do wejścia w świat na równych zasadach.
Jednocześnie zachęca też świat, czyli nas wszystkich, do większego otwarcia i do odrzucenia szkodliwych tabu. Tabu, o które codziennie rozbijają się osoby z niepełnosprawnościami w tak naturalnych sytuacjach, jak randka, ciąża, wizyta u ginekologa czy opieka nad własnym dzieckiem.
Kulczyk Foundation wspiera projekt Sekson, który koncentruje się na tym, by pokazać, iż dla niepełnosprawnych seks i rodzicielstwo są tak samo ważne, jak dla pełnosprawnych.