Efekt Domina

sezon 7 odcinek 3

Efekt Domina 7

„Efekt Domina” to nie tylko historie z najodleglejszych zakątków świata. Ten odcinek serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk powstał w naszym kraju. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W Polsce działa ponad 1150 placówek tzw. pieczy zastępczej – m.in. domów dziecka. Przebywa w nich ponad 16,6 tys. dzieci. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią wychowankowie w wieku od 14 do 17 lat. To prawie 7,5 tys. osób. Ci podopieczni domów dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. To dla nich ogromne wyzwanie. Wielu wychowanków napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy.

Pomaga im Fundacja One Day. Prowadzi ona m.in. projekt „Usamodzielnieni”, skierowany do osób w wieku od 16 do 26 lat. W jego ramach odbywają się szkolenia, wakacyjne obozy z programem samodzielności, czy kursy dla opiekunów i dyrektorów placówek. Młodzi ludzie mogą skorzystać również z pomocy tutora i ukończyć spersonalizowany kurs zawodowy. Specjalnie dla nich powstała też aplikacja z ofertami pracy i poradami. Projekt ma pomagać młodym, zazwyczaj pozbawionym rodzinnego wsparcia ludziom, postawić pierwsze kroki w dorosłym życiu.

Razem z Dominiką Kulczyk poznamy ich historie, plany oraz marzenia.