Wytwórnia Stax: Legenda soulu

Kronika zuchwałej grupy indywidualistów, którzy odważyli się tworzyć muzykę na własnych warunkach, przełamując bariery rasowe i definiując epokę.

Wytwórnia Stax: Legenda soulu - opis

Założona w 1957 roku przez Jima Stewarta, współprowadzona przez jego siostrę Estelle Axton wytwórnia czerpała inspirację z twórczości młodych, lokalnych talentów – muzyków, autorów tekstów i producentów – którzy stworzyli niezapomniane brzmienie Stax. Na tle amerykańskiego południa lat 50., 60. i 70. biali i czarni artyści przeciwstawiali się segregacji, współtworząc i produkując takie hity jak „(Sittin' On) the Dock of the Bay”, „Soul Man”, „Green Onions” i "Theme from Shaft”. U szczytu sukcesu artyści Stax upamiętnili zamieszki w Watts grając dla ponad 100 000 Afroamerykanów na koncercie charytatywnym  w 1972 roku. W erze poważnych zawirowań społecznych, nierówności systemowych i napięć rasowych zintegrowana firma Stax odniosła oszałamiający sukces artystyczny i kulturalny. Zdołała także podnieść się po powtarzających się niepowodzeniach biznesowych i tragicznych stratach, zanim studio ostatecznie rozwiązało się po piętnastu pionierskich latach. Czteroczęściowy serial dokumentalny HBO Original został wyprodukowany i wyreżyserowany przez reżyserkę Jamilę Wignot.

Wytwórnia Stax: Legenda soulu - gdzie oglądać?

Serial dokumentalny dostępny jest na platformie VOD player.pl

Wytwórnia Stax: Legenda soulu, sezon 1, odcinek 4 Wytwórnia Stax: Legenda soulu, sezon 1, odcinek 3 Wytwórnia Stax: Legenda soulu, sezon 1, odcinek 2 Wytwórnia Stax: Legenda soulu, sezon 1, odcinek 1