Efekt Domina

sezon 6 odcinek 8

Efekt Domina 6

Peru to kraj leżący w Ameryce Łacińskiej. W tamtejszej dżungli znajduje się największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa – Iquitos. Dostać się tam można jedynie samolotem lub łodzią. Belén to najbiedniejsza dzielnica Iquitos. Przez pół roku zalewana jest wodami Amazonki, co niesie za sobą wiele problemów dla lokalnej społeczności, takich jak utonięcia czy choroby związane z zanieczyszczeniem wody. „To szokujące, że w miejscu, w którym jest tyle wody, brakuje wody zdatnej do picia” – mówi Esther Díaz z organizacji INFANT.

Duży problem stanowią również warunki sanitarne. Kiedy poziom rzeki jest podniesiony, większość nieczystości mieszkańcy odprowadzają bezpośrednio do rzeki. W takiej wodzie ludzie piorą ubrania i zmywają naczynia. Kąpią się w niej dzieci. Dzieci z dzielnicy Belén mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem bezpiecznego miejsca do zabawy. Pracownicy organizacji INFANT wspierają dzieci w realizacji działań mających na celu zmianę otaczającej rzeczywistości. Należą do nich m.in. projekt ratownictwa „Dzieci na ratunek”, polegający na patrolowaniu miejsc, w których żyją dzieci nieumiejące pływać, czy też lekcji pływania dla najmłodszych. Dzieci angażują się również w walkę z przemocą domową.

„Najbardziej poruszające w historii tego miejsca jest to, że problemy, z którymi de facto nie mogą poradzić sobie dorośli, próbują rozwiązać dzieci” – mówi Dominika Kulczyk.