Efekt Domina

sezon 5 odcinek 8

Efekt Domina 5

Gwatemalska gęsta dżungla to schronienie dla potomków jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnych – Majów. W tej barwnej mieszance kulturowej, obfitującej w tradycje i rytuały kultywowane od tysięcy lat, większość rdzennej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Dyskryminacja rozpoczęła się wraz z podbojem tych ziem przez Europejczyków. Dzieci Majów są chronicznie niedożywione i mają ograniczony dostęp do edukacji.

Dominika Kulczyk dotarła do wyjątkowego miejsca położonego w dżungli departamentu Izabal - Casa Guatemala. Tam spotyka Heather Graham, Kanadyjkę, która wiele lat temu przyjechała tutaj na trzymiesięczny wolontariat, a postanowiła zostać na całe życie. W Casa Guatemala – szkole z internatem położonej nad rzeką Dulce, mali Majowie Kekczi (Q'eqchi'), którzy urodzili się w wioskach otoczonych dżunglą, mogą się uczyć i jednocześnie kultywować rdzenne tradycje. Poza językiem kekczi poznają również hiszpański i angielski.

Kulczyk Foundation wesprze także rozwój farmy prowadzonej przez organizację i sfinansuje dodatkowe lekcje z rolnictwa organizowane w szkole. Zdobytymi umiejętnościami dzieci często dzielą się ze swoimi rodzicami, dzięki czemu korzystają na tym całe rodziny.

Czy można być wiernym tradycji i jednocześnie nie być skazanym na życie w ubóstwie?  Czy można znaleźć szczęście i bezpieczeństwo w samym sercu dżungli? Na te pytania odpowie Filomena, osiemnastoletnia wychowanka Casa Guatemala, jej ojciec Pedro, który przez całe życie pracował na roli oraz mama Rosario, która zna tylko język kekczi.