Efekt Domina

sezon 4 odcinek 8

Efekt Domina 4

Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.

Sytuacja osób przybywających do miast jakże często bywa naprawdę tragiczna. Niejednokrotnie całymi latami mieszkają na ulicy i godzą się na to, aby ich kilkuletnie dzieci, by mieć co jeść, wykorzystywane były nocami w dzielnicach rozrywki przez turystów z zachodu. W tym odcinku „Efektu Domina” Nhan i jego wnuczek są dla widza przewodnikami po ulicach Sajgonu. 64-letni Nhan w czasie wojny wietnamskiej stracił nogę i oko. Całymi dniami przemierza parne i pełne zgiełku ulice Sajgonu sprzedając za grosze losy loteryjne. W codziennej tułaczce po ruchliwym i niebezpiecznym mieście towarzyszy mu czteroletni wnuczek, którym nie ma kto się zaopiekować.

To właśnie w Sajgonie na początku lat 90. rozpoczęła działalność Fundacja Christiny Noble. Mama Tina, jak nazywają ją wszyscy, to niezwykła kobieta z Irlandii, która poświęciła życie ratowaniu dzieci ulicy. Doświadczyła głodu, gwałtu, została siłą rozłączona ze swym rodzeństwem, trafiła do sierocińca. Sama była dzieckiem ulicy, ale do tej pory pomogła już tysiącom dzieci ulicy. W odcinku poznajemy zarówno Chrisinę Noble, jak i jej córkę Helenitę, która od kilku lat kieruje pracami fundacji. Dominika Kulczyk wsparła wspaniałe projekty Fundacji Christiny Noble finansując dożywianie dzieci oraz dostęp do opieki zdrowotnej.

„Christina jest niezwykłą kobietą, która jest dla mnie inspiracją. W jej życiu wydarzyło się tyle zła, a ona mimo wszystko razem ze swoją córką Helenitą robi dla ludzi naprawdę wiele. Jestem szczęśliwa, że dzięki pomocy mojej fundacji 9 tysięcy podopiecznych fundacji Christiny Noble będzie miało pomoc” – podkreśla Dominika Kulczyk.