Efekt Domina

sezon 3 odcinek 8

Efekt Domina

Ten kraj tak bardzo chce normalności, ale wojna nie daje o sobie zapomnieć. Ukraina. Nasz sąsiad pokazał całemu światu swoją tragedię, a teraz ów świat zwraca się ku innym tematom i innym miejscom na ziemi. Ten odcinek „Efektu Domina” jest szczególnie poruszający. Dominika Kulczyk spotyka się w nim z Eliną, której mąż zginął w walkach, poznaje też Leonida, który walczył w Donbasie.

Poznajemy historię, które pozwalają mieć nadzieję, że kiedyś na Ukrainie zagości spokój i bezpieczeństwo. Pizza Veterano to przedsiębiorstwo społeczne, które zostało założone, jak wskazuje sama nazwa, przez weteranów wojennych. Chodzi o to, by dać pracę rodzinom ofiar walk, ale i by ranni, którzy leżą w szpitalach dostali pyszne jedzenie. Za darmo, w ramach solidarności między ludźmi, których spotkał ten sam los. Międzynarodowa organizacja Kulczyk Foundation właśnie dla Pizza Veterano kupiła mobilną kuchnię, dzięki, której jeden z bohaterów odcinka – Leonid, będzie mógł sprzedawać więcej pizzy.

Ale jest też polski akcent tego odcinka. Bardzo ważny. Bo w ośrodku Caritasu w Rybakach mieszkają cywilni uciekinierzy ze strefy wojny. Rodziny z dziećmi liczące na to, że kiedyś zakończą tułaczkę. W Rybakach Kulczyk Foundation funduje najmłodszym przepiękny park zabaw.