Efekt Domina

sezon 3 odcinek 7

Efekt Domina

Dominika Kulczyk przedstawia historię niesamowitego pomysłu. Floating Doctors (Pływający Lekarze) to szpital na żaglowcu. Dowodzony przez charyzmatycznego dr. Bena! Jego szpital dociera z pomocą tam, gdzie ludzie nie mają szans na opiekę medyczną. W najnowszym odcinku „Efektu Domina” zabierzemy widzów do Panamy, gdzie Kulczyk Foundation pomaga Benowi w jego niezwykłym przedsięwzięciu.

Historia dr. Bena i jego Floating Doctors brzmi niczym opowieść o superbohaterach! Dr Ben od zawsze kochał ocean. Jak sam twierdzi, zanim nauczył się chodzić, już potrafił pływać. Dziś jest jednocześnie lekarzem internistą oraz biologiem morskim. Założyciel Floating Doctors jeszcze na studiach zaczął pracować, jako wolontariusz w Afryce i Azji. To wtedy przekonał się, co to znaczy brak dostępu do pomocy medycznej. Pewnego dnia o pomoc poprosiła go bowiem grupa Buszmenów. Miał wtedy przy sobie jedynie podręczną apteczkę, a przed sobą kolejkę, która sformowała się w kilkanaście minut, 200 pacjentów. Leki szybko skończyły się. Dr Ben wyciągnął z tego jeden wniosek: skoro ludzie nie dotrą do szpitala, to szpital powinien dotrzeć do nich. Stworzył, więc mobilną klinikę na żaglowcu, który może pomieści nawet kilka ton leków i sprzętu medycznego.

Podczas rejsu po Karaibach okazało się, że w Panamie „szpital pod żaglami” powinien zatrzymać się na dłużej. To tam dr Ben spotkał się z Dominiką Kulczyk, szefową międzynarodowej organizacji Kulczyk Foundation, która wspiera właśnie takie wspaniałe przedsięwzięcia na całym świecie.