Efekt Domina

sezon 2 odcinek 7

Efekt Domina

Obecnie na całym świecie żyje 700 milionów kobiet, które zostały wydane za mąż jako dzieci.  Małżeństwa dzieci to problem w krajach rozwijających się,  biednych, w których co trzecia dziewczynka poniżej 18 roku życia jest zmuszana do małżeństwa.

Każdego roku na świecie wydawanych jest za mąż ponad 14 milionów dziewczynek, które nie ukończyły 18 roku życia, wiele z nich wbrew własnej woli. W Etiopii 2 na 5 dziewczynek ( 41 %) wydawanych jest za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Najwięcej takich małżeństw zawieranych jest na terenach wiejskich, często z o wiele starszymi mężczyznami. Niektóre dziewczynki są wydawane za mąż  w  wieku 7 lat. W Etiopii małżeństwa dzieci od 8 lat są nielegalne, jednak tradycja  oraz względy materialne wciąż biorą górę nad prawem.

Dziewczynki często uciekają ze swoich wiosek , aby uniknąć małżeństwa. Tym sposobem masowo trafiają na ulicę dużych miast. Tam czeka na nie wiele zagrożeń. Najczęściej są zabierane do domów obcych ludzi do pracy jako służące. Często są wykorzystywane i nie chodzą do szkoły.  Ciąża i poród to najczęstsze przyczyny śmierci dziewczynek w wieku 13 – 18 lat. Rocznie umiera na świecie 70 tysięcy takich małoletnich żon. Małżeństwa te zawierane są zwykle z pogwałceniem międzynarodowych praw i konwencji dotyczących praw kobiet i dzieci.