Efekt Domina

sezon 6 odcinek 5

Efekt Domina 6

Od czasu nasilenia kryzysu humanitarnego w Wenezueli w 2018 r. każdego dnia tysiące mieszkańców tego kraju pokonuje most Simona Bolívara prowadzący do sąsiedniej Kolumbii. Uciekają przed biedą, przemocą i głodem. W ich ojczyźnie nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb ze względu na hiperinflację, niedobór żywności oraz bieżącej wody. Brakuje nawet podstawowych leków. To skutek nieodpowiedzialnych decyzji polityków, którzy doprowadzili Wenezuelę do załamania gospodarczego, w wyniku którego już ponad 3 miliony mieszkańców opuściło kraj. Most Bolívara, nazywany przez media również „mostem desperacji”, stał się symbolem tego eksodusu.

W styczniu 2019 roku Dominika Kulczyk udała się do Cúcuty, przygranicznego kolumbijskiego miasta, by opowiedzieć światu o losie znajdujących się w coraz gorszej sytuacji Wenezuelczyków. To miejsce, w którym wsparcia szukają setki ludzi, w tym dzieci przemierzające długą drogę do sąsiedniego kraju, aby kontynuować naukę. Uczniowe z Wenezueli mają mają prawo uczęszczać do kolumbijskich szkół, ale nie obejmuje ich rządowy program dożywiania.

Kulczyk Foundation wsparła działania organizacji Comparte por una vida, która w Kolumbii realizuje programy dożywiania dzieci. Dzieki nim wenezuelskie dzieci otrzymują w szkole nie tylko edukację, ale także posiłek, który jest dla nich często jedynym posiłkiem tego dnia.