Efekt Domina

sezon 2 odcinek 5

Efekt Domina

Mówią o nich ludzie-ryby, ponieważ słyną z niezwykłych zdolności nurkowania i niemal nigdy nie schodzą na ląd. Życie ludu Badjao, zamieszkującego wybrzeża Borneo oraz pobliskie wyspy Filipin, zmienia się niestety drastycznie i nieodwracalnie. Dominika Kulczyk wraz z ekipą TVN zapozna widzów z 12-osobową rodziną Mahlinana i Sofiny, która żyje w tradycyjny sposób na łodzi, pokaże życie w slumsach, do których przenoszą się kolejni ostatni „morscy nomadzi”, nie mogący dłużej wieść tradycyjnego życia na wodzie.

Przedstawi także osoby zaangażowane w pomoc społeczności Badjao i tych, którym pomoc jest najbardziej potrzebna, jak dzieci ulicy, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki i utrzymania. Około półmilionowa społeczność Badjao z roku na rok pozbawiana jest możliwości życia w tradycyjny sposób: spędzania życia na długich łodziach, w ścisłej harmonii z naturą i utrzymywania się z łowienia ryb. W miejscach, które zamieszkiwali od setek lat, obecnie rozwija się przemysł turystyczny i nowoczesne rybołówstwo.

W wyniku przemian politycznych wprowadzono ostre przepisy antyimigracyjne. Przedstawiciele ludu Badjao nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju. Deportacja, czy uniemożliwienie im łowienia ryb, czyli jedynej formy zarobku, jaką znają - to dla nich prawdziwa tragedia. Brak przystosowania do życia w „normalnym świecie”, prowadzi ich niestety bardzo często prosto do slumsów, głodu i życia na ulicy. Postępu cywilizacyjnego cofnąć się nie da, można natomiast pomóc ludziom Badjao lepiej przygotować się do nowej rzeczywistości. Drogą do tego jest edukacja, ale aby umożliwić ją ludziom, którzy nie mają do niej prawa, szkoły muszą spełniać specjalne przepisy.

Budowę mobilnych, pływających jednostek edukacyjnych (Floating MTU) sfinansuje Kulczyk Foundation. Wesprze ona także budowę nowego budynku szkoły na Kampung Halo i zabezpieczy pensje nauczycieli, w tym tych, którzy samodzielnie odwiedzają rodziny Badjao na ich łodziach-domach. Prowadzona przez Dominikę Kulczyk fundacja każdorazowo udziela pomocy poprzez starannie wybrane organizacje pozarządowe, które najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności i najefektywniej potrafią wykorzystać przekazane środki. Tym razem jest to malezyjska PKPKM (Persatuan Kebajikan Pendidikan Kanak-Kanak Miskin, ang. Society for Education of Unpriviliged Children). Głównym bohaterem odcinka będzie Jerry Abbas, nauczyciel organizacji PKPKM, który sam pochodzi z plemienia Badjao i jest niezwykle zaangażowany w edukację swoich rodaków.