Efekt Domina

sezon 7 odcinek 4

Efekt Domina 7

Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu.

Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju. Bardzo wiele daaras nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk. Często uciekają i trafiają na ulice, ponieważ nie udaje im się zebrać dziennej sumy, której wymagają od nich marabuci.

Są organizacje, którym los bezdomnych, samotnych i pokrzywdzonych dzieci nie jest obojętny. Taką instytucją jest Maison de la Gare. To miejsce, w którym chłopcy mogą odpocząć, umyć się, zrobić pranie, pobawić się, a nawet nauczyć obsługi komputera. Zostało ono założony przez Issę Kouyate. Mężczyzna pomaga dzieciom od 12 lat. W tym odcinku „Efektu Domina” razem z Dominiką Kulczyk będzie szukać on chłopców, którzy nie zebrawszy odpowiedniej sumy dla marabuta, zmuszeni są do spania na ulicach senegalskiego miasta Saint-Louis.