Efekt Domina

sezon 2 odcinek 4

Efekt Domina

W 1966 roku w życie wszedł niesławny Dekret 770 Nicolae Ceausescu, na mocy którego za przerwanie ciąży wtrącano kobiety i lekarzy do więzienia. Plan ówczesnego przewodniczącego partii socjalistycznej miał na celu błyskawiczne zwiększenie przyrostu naturalnego, ale jego „efektem ubocznym” były dziesiątki tysięcy niechcianych dzieci rocznie, które trafiały do sierocińców. Przemoc, głód i bieda to wspomnienia blisko 2 milionów podopiecznych tamtejszych domów dziecka. Dziś są to już dorośli ludzie, których doświadczenia z dzieciństwa utrudniły normalne życie.

Casa Pinocchio to jeden z wielu domów dziecka w Rumunii. Jego stan jest opłakany. Ale w pobliżu mieszkają ludzie, którzy są gotowi poświęcić swój czas i energię, aby zmienić warunki życia jego mieszkańców na lepsze. Projekt remontu i doposażenia placówki otrzymał wsparcie finansowe Kulczyk Foundation, aby poprawić rzeczywistość 32 mieszkających tam dzieci. Jedna z bohaterek odcinka, która niejednokrotnie jako dziennikarka opisała swoje wspomnienia to Denisa.

Nasza Fundacja wsparła projekt, który na długie lata poprawi jakość życia podopiecznych Casa Pinocchio, obejmujący m.in. remont wszystkich 6 sypialni wraz z zakupem mebli, zakup komputera z projektorem i  zabawek. Większość prac wykonali lokalni wolontariusze.