Efekt Domina

sezon 2 odcinek 3

Efekt Domina

W Laosie na 10 tysięcy osób przypada 2 lekarzy, a w wielu rejonach, szczególnie tych górzystych, trudno dostępnych, pomoc medyczna praktycznie nie jest świadczona. Jedno z takich miejsc odwiedziła Kulczyk Foundation, gdzie wsparliśmy finansowo projekt umożliwiający kilku tysiącom osób dostęp do opieki lekarskiej.

Lao Rehabilitation Foundation to amerykańska organizacja założona przez naukowca z Kalifornii, Luca Janssensa, która pierwszą misję medyczną w Laosie przeprowadziła w 2006 roku. LRF składa się z grupy wolontariuszy – lekarzy i pielęgniarek pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, którzy przy wsparciu personelu medycznego z Laosu leczą ludzi w najbardziej potrzebujących rejonach kraju. Oprócz doraźnej pomocy medycznej, wyposażają miejscowe ośrodki w leki i podstawowy sprzęt diagnostyczny, szkolą także mieszkańców, którzy mogliby później ten sprzęt obsługiwać, aby uniknąć sytuacji, które zdarzały się wcześniej, kiedy to rezygnowano z jego przekazania wobec braku odpowiedniego zespołu, który umiałby go obsłużyć.

W czasie misji w prowincji Phongsali, której towarzyszyć będzie Dominika Kulczyk i ekipa TVN, lekarze i pielęgniarze LRF w ciągu kilku dni odwiedzą 3 miejsca, w których udzielą pomocy ponad 3500 osobom. To bardzo doświadczony zespół. Ijan, dentysta z Nowego Jorku, czy małżeństwo lekarzy Shioban i Mark jeżdżą na misje humanitarne jako wolontariusze już od ponad 30 lat. Leczenie odbywa się w szkołach i małych ośrodkach zdrowia. Przedmiotem wsparcia Kulczyk Foundation jest zorganizowanie i doposażenie w leki i sprzęt mobilnego szpitala skupionego wokół lekarzy LRF. Wśród beneficjentów znajdą się m.in. dzieci, które nie miały wcześniej kontaktu z lekarzem, między innymi 12-letni chłopiec z bakteryjną infekcją kości.

W wielu wiejskich, górzystych rejonach Laosu ludzie umierają na choroby, które w zachodnim społeczeństwie nie zagrażają życiu. Na terenach wiejskich ponad 35% ludności nie ma dostępu do czystej wody. Już bez obecności kamer Kulczyk Foundation wraz z Green Cross Poland przeprowadzi tutaj, w górzystej, północnej prowincji Laosu Phongsali złożony projekt wodny, dzięki któremu powstanie system dostarczania i zbierania czystej wody dla 500 mieszkańców wioski Houyphord.