Efekt Domina

sezon 5 odcinek 1

Efekt Domina 5

Zapierająca dech w piersiach przyroda i prastara kultura. Dominika Kulczyk z akcją Kulczyk Foundation dociera na Papuę-Nową Gwineę. Staje oko w oko z tubylcami, którzy przyznają, że aby obyczajom stało się za dość, mordowali ludzi. Nawet dzieci! Jak przeciwstawić się czemuś tak przerażającemu, co jest kultywowane od wieków? W tym kraju są już tacy, którzy powiedzieli "nie" torturom i zabijaniu w imię polowania na czarownice.

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najpóźniej zbadanych i odkrytych rejonów świata. Jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1975 roku. Malownicze tereny do dziś zamieszkałe są przez setki tradycyjnych społeczności kultywujących odwieczne wierzenia i zwyczaje – niektóre ekstremalnie okrutne.

W górskim regionie w głębi kraju nikt nie wierzy, że śmierć może nastąpić z przyczyn naturalnych. Według tutejszych wierzeń wyłączną winę za nią ponoszą czarownicy i stosowane przez nich złe moce. Oskarżenia o czary rzucane są zwykle na najbardziej bezbronnych – kobiety i dzieci. Samosądy, tortury i potworne kary, z karą śmierci włącznie, to wszystko potrafi być codziennością Papui-Nowej Gwinei.

Coraz częściej oskarżenia o czary dotyczą także lepiej sytuowanych członków społeczności. Padają ze strony znajomych, przyjaciół, sąsiadów a nawet najbliższych krewnych. Karę ponoszą nie tylko oskarżeni ale i ich rodziny. Dzięki temu oprawcy przejmują ich majątek. Dlatego ten zwyczaj wręcz umacnia się i rozprzestrzenia na cały kraj. Tak naprawdę jest sposobem na szybkie bogacenie się.

Ponad dwadzieścia lat temu także Monika Paulus, którą poznajemy w filmie, została oskarżona przez własnego brata o zamordowanie ich ojca przy użyciu czarów. Udało jej się przeżyć, bo zdecydowała się porzucić wszystko i uciec w nieznane. Dziś, ta nieustraszona kobieta o wielkim sercu, naraża własne życie ratując ofiary samosądów, stając twarzą w twarz z ich prześladowcami. Założona przez nią Sieć Obrońców Praw Człowieka w Simbu liczy już ponad 600 członków i dalej się rozrasta. Dominika Kulczyk w Papui-Nowej Gwinei wspiera ratowanie życia i zdrowia ludzi oskarżonych o czary a także edukację, która pomaga walczyć z tym okrutnym obyczajem.