Potop

Zrealizowana  z ogromnym rozmachem, legendarna ekranizacja trylogii Henryka Sienkiewicza z gwiazdorską obsadą. Film był jednym z największych przedsięwzięć produkcyjnych w historii polskiej kinematografii.

Potop - streszczenie

„Potop” to jedna z najbardziej spektakularnych ekranizacji w reżyserii Jerzego Hoffmana zachowana w duchu dzieła „ku pokrzepieniu serce”. Przedstawia losy Andrzeja Kmicica, który z awanturnika staje się wzorem odwagi i patriotyzmu. Historia rozgrywa się w latach 1655-1660 w okresie najazdu Szwedów na Polskę. Kmicic, który jest zaręczony z Oleńką Bilewiczówną, staje po stronie kolaborującego z wrogiem magnackiego rodu Radziwiłłów. Zostaje uznany za zdrajcę. Z biegiem czasu przekonuje się, że Radziwiłłowie nie myślą o dobru ojczyzny, ale na pierwszym miejscu stawiają własne interesy. By odkupić swoje winy, Kmicic porywa księcia Bogusława i pragnie zaprowadzić go przed oblicze króla Jana Kazimierza. Czy uda mu się przywrócić honor swojemu nazwisku?

Potop - obsada i twórcy

„Potop” to polska superprodukcja z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film został zrealizowany z wielkim rozmachem, a w jego produkcję zaangażowano cały sztab naukowców i konsultantów historycznych. Sceny powstawały w Związku Radzieckim – w okolicach Mińska i pod Kijowem. Wykorzystano 23 tysiące kostiumów i tysiące rekwizytów. W obsadzie znaleźli się m.in. Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Władysław Hańcza.

Potop - gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny na platformie VOD player.pl.

Potop, odcinek 2Część 2 Potop, odcinek 1Część 1 Potop, odcinek 0