Boże Ciało

BOŻE CIAŁO

Film nominowany do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz jedenastu Orłów, w tym dla najlepszego filmu.

Boże Ciało – opis

Obraz jest historią 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Boże Ciało - obsada i twórcy

Główną rolę w filmie zagrał Bartosz Bielenia, który został uhonorowany Złotym Lwem. W obsadzie znaleźli się też Aleksandra Konieczna, znana najbardziej z roli w filmie "Ostatnia rodzina", zdobywczyni 2 Złotych Lwów oraz 2 Orłów, Łukasz Silmlat ("Amok", "Fuga") oraz Tomasz Ziętek ("Cicha noc"). Reżyserem filmu jest Jan Komasa, który już na początku swojej kariery zawodowej, został uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, za etiudę studencką "Fajnie, że jesteś".

Boże Ciało – nagrody

Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – Nagród Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Boże Ciało – gdzie oglądać?

Film „Boże Ciało” obejrzysz w serwisie VOD player.pl.