IO

| 15zł za 48h |

Nominowana do Oscara, niesamowita wizja świata widziana oczami niewinnego osiołka IO.

IO - opis

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

IO - nagrody i festiwale

Obraz został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film Jerzego Skolimowskiego stał się również sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z nagrodą jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Podczas 25. gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych 2023 film zdobył aż 6 nagród w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepszy scenariusz.

IO - twórcy

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

IO - ścieżka dźwiękowa

Film dostępny w polskiej wersji językowej.

IO -gdzie obejrzeć?

Film dostępny w serwisie VOD player.pl.