Kurier

KURIER

Film nominowany do Orłów 2020 za kostiumy, dźwięk i charakteryzację. Niezwykła historia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który stara się dostać z Londynu do stolicy Polski w przededniu Powstania Warszawskiego. Jego misja jest o tyle ważna, że wiadomość, którą musi przekazać, może zaważyć o tym, czy ów Powstanie wybuchnie.

Kurier – opis

Jan Nowak ma do wykonania misję, która może zawarzyć na losach II Wojny Światowej. Musi dostać się z Londynu do Polski w celu przekazania generałowi Armii Krajowej ważnych informacji od aliantów. Gdyby kurier wpadł w szpony nazistów, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż. Niestety, spotyka się z oporem aliantów, którzy nie kwapią się do pomocy cierpiącej Polsce. Również ze strony Rzeczpospolitej docierają sprzeczne rozkazy. Część dowództwa prosi o pomoc w zorganizowaniu Powstania Warszawskiego, inni robią wszystko, żeby powstrzymać rozlew krwi. Co gorsza, na tropie kuriera są nazistowscy szpiedzy, którzy starają się udaremnić misję Nowaka. Mimo przeciwności losu bohater rozpoczyna wyprawę, która zaważy na historii Polski.

Kurier – obsada i twórcy

Reżyserem „Kuriera” jest Władysław Pasikowski, twórca słynnych „Psów”. W roli głównej filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach występuje Philippe Tłokiński („Belfer”, „Noc Walpurgi”), a partnerują mu między innymi Rafał Królikowski („Lejdis”, „Druga szansa”) oraz Mirosław Baka („Mały Jakub”, „Jack Strong”).

Kurier – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.