Układ zamknięty

UKLAD ZAMKNIETY (AKA. THE CLOSED CIRCUIT

Szemrane interesy, powiązania z mafią i trzech przedsiębiorców, którzy chcąc stworzyć komputerowe imperium, stali się celem skorumpowanych urzędników.

Układ zamknięty – opis

Układ zamknięty to film oparty na prawdziwej historii. Jego bohaterami jest trójka młodych i rzutkich przedsiębiorców, który otwierają fabrykę komputerów i zwracają na siebie uwagę ludzi powiązanych z państwową „mafią”. Do lokalnego układu należy lokalny prokurator i chciwy szef urzędu skarbowego, którzy działają wyłącznie w swoim interesie. Na początku 2000 roku trzech biznesmenów założyło w Gdańsku dynamicznie rozwijającą się spółkę Navar. Świetnie prosperująca i dochodowa firma zwraca uwagę kilku chciwych lokalnych prominentów, którzy tworzą tajemny układ, by pozbawić przedsiębiorców kontroli nad założoną przez nich spółką, oskarżając ich o pranie brudnych pieniędzy. Biznesmeni zostają aresztowani, a ich udziały w spółce przejęte przez członków lokalnego układu. Urzędnicy niszczą także ich reputację - oskarżeni są w areszcie traktowani jak niebezpieczni przestępcy i przebywają w nieludzkich warunkach w więzieniu. Niedługo potem rozpoczynają batalię o ujawnienie prawdy i swoje dobre imię. Przeciwnikami przedsiębiorców są skorumpowani lokalni urzędnicy, a popierają ich przedstawiciele władz, który bronią wolności. Ten szokujący i zadziwiający film, który przedstawia czasem wzbudzające odrazę praktyki jest oparty na motywach historii krakowskich biznesmenów - Lecha Jeziornego, Pawła Reya i Grzegorza Nici, głównych akcjonariuszy Krakmeatu i Polmozbytu.

Układ zamknięty – obsada i twórcy

W filmie w reżyserii Ryszarda Bugajskiego wystąpili m.in.: pięciokrotny zdobywca Orła Janusz Gajos (Kler, Kamerdyner), Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech, Magdalena Kumorek, Monika Kwiatkowska, Beata Ścibakówna.

Układ zamknięty – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.