Sztuka Nie-Kochania

Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności – osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”.

 

Sztuka Nie-Kochania - opis

Tytuł filmu nawiązuje do znanej książki polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej - tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: dr Iza Fornalik - seksuolożka, pionierka w zakresie badań i edukacji oraz prof. Remigiusz Kijak - wykładowca UW i edukator, będącymi jednymi z najbardziej aktywnych i doświadczonych specjalistów w tym zakresie.

W programie poznamy kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość?

 

Sztuka Nie-Kochania - gdzie obejrzeć?

Film dokumentalny obejrzysz online na platformie VOD Player.pl.