Pokot

Janina Duszejko mieszka w Sudetach. Jest emerytowaną inżynierką, astrolożką z zamiłowania i wegetarianką. Pewnej śnieżnej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Kobieta, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne śledztwo.

Pokot – streszczenie

Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko, która każe się nazywać po prostu Duszejko, a i tak mało kto zapamiętuje jej nazwisko. To emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Pełna pasji i wrażliwości. Walczy o fundamentalne wartości, którym jest wierna, ale nie jest jej niełatwo. I z powodu społeczności, która rządzi się patriarchalnym porządkiem i z powodu wieku. Duszejko kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Wtedy zaczyna niekonwencjonalne śledztwo.

Pokot – ekranizacja książki

Obraz jest adaptacją powieści Olgi Tokarczuk pod tytułem „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, za którą autorka ma szansę na druga nagrodzę Bookera.

Pokot – obsada i twórcy

Reżyserkami filmu są nominowana do Oscara Agnieszka Holland oraz jej córka Kasia Adamik. W głównej roli bezbłędnie odnajduje się aktorka Agnieszka Mandat-Grąbka. Obok niej na ekranie pojawiają się m.in.: Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot. Produkcja została wyróżniona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, Europejską Nagrodą Filmową dla autorki kostiumów Katarzyny Lewińskiej oraz gdyńskimi Złotymi Lwami za reżyserię.

Pokot – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.