Karbala

| 6zł za 48h |

Irak, rok 2004. Polscy i bułgarscy żołnierze pod dowództwem kapitana Kalickiego dostają rozkaz obrony ratusza w Karbali. Okrążeni przez przeważające siły wroga, pozbawieni łączności z bazą oraz zapasów żywności i amunicji, podejmują bohaterską walkę. Scenariusz "Karbali" powstał na podstawie faktów.

Karbala – streszczenie

To były cztery dni piekła… Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Czemu warto obejrzeć Karbalę?

Karbala to polski dramat wojenny z 2015 roku. Jego scenariusz został oparty na faktach.

Karbala – nagrody

Obraz został nagrodzony Orłem za najlepsze zdjęcia. Został także nominowany do Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Karbala – obsada i twórcy

Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. W obsadzie znaleźli się: Bartłomiej Tołpa, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Tomasz Schuchardt.

Karbala – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.