Lincoln

Abraham Lincoln był prezydentem Stanów Zjednoczonych, który przyczynił się do zerwania USA z niewolnictwem. Steven Spielberg przedstawia drogę tego niezłomnego człowieka ku nowej Ameryce.

 

Lincoln – opis

Jakim człowiekiem był Abraham Lincoln? Spokojnym, wyważonym, analitycznym. Nawet gdy nie mówił ani słowa, jego umysł pracował na pełnych obrotach. Błyskotliwy rozmówca, srogi dyskutant, genialny polityk. Nie jest łatwo skonstruować fabularną biografię takiej postaci, jednak Steven Spielberg odniósł pełen sukces. W „Lincolnie” spotykamy prezydenta w jednym z najważniejszych momentów w jego karierze. Trwają właśnie przepychanki w parlamencie, a na szali znajduje się sprawa niewolnictwa. Toczy się również wojna domowa, w której codziennie giną dziesiątki Amerykanów. Abraham Lincoln musi zrobić wszystko, żeby powstrzymać rozlew krwi i zwrócić wolność czarnoskórym mieszkańcom USA. Jest jednak już stary i zmęczony. Nie zawsze starcza mu sił. Przy wsparciu żony oraz swoich doradców dokonuje jednak rzeczy niebywałych. Oto kawał amerykańskiej historii, przedstawiony przez jednego z największych współczesnych reżyserów.

 

Lincoln – obsada i twórcy

Steven Spielberg („Szeregowiec Ryan”, „Szczęki”) prezentuje niezwykle intymny portret Abrahama Lincolna. W tytułową rolę wciela się Daniel Day-Lewis. Za swoją rolę aktor otrzymał trzeciego Oscara. Wcześniej zdobył najważniejszą filmową nagrodę za „Moja lewa stopa” oraz „Aż poleje się krew”. W filmie występuje plejada hollywoodzkich gwiazd. Zobaczymy tutaj między innymi aktorów takich jak: Sally Field („Forrest Gump”), David Strathairn (serial „The Expanse”), Joseph Gordon-Levitt („Incepcja”), James Spader (serial „Biuro”), Tommy Lee Jones („Ścigany”) i John Hawkes („Everest”). Film zdobył w sumie 12 nominacji do Oscara (w tym za najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego). Nagrodę otrzymali Daniel Day-Lewis za pierwszoplanową rolę oraz Jim Erickson i Rick Carter za scenografię.

 

Lincoln – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.