Wymiana księżniczek

Lʼéchange des princesses

W XVIII w. w celu zawarcia korzystnego sojuszu monarchowie zmuszeni byli do podjęcia najbardziej radykalnych działań. Dzieci wychowywane na dworze ponosiły wysoką cenę, aby wypełnić swoją powinność wobec ojczyzny.

Wymiana księżniczek – opis

W 1721 r. regent Francji składa hiszpańskiemu królowi interesującą propozycję matrymonialną. Namawia do połączenia węzłem małżeńskim 11-letniego Ludwika XV i Marię Annę Wiktorię, 4-letnią hiszpańską księżniczkę. Regent deklaruje także gotowość do zaaranżowania małżeństwa pomiędzy swoją 12-letnią córką, panienką Montpensier, a 14-letnim księciem austriackim. Madryt z entuzjazmem przystaje na obie propozycje. Przygotowania do ceremonii ruszają pełną parą. Przekazanie księżniczek ma dokonać się z wielką pompą na malutkiej wyspie ulokowanej na granicznej rzece. Nic jednak nie odbędzie się zgodnie z planem.

Wymiana księżniczek - obsada i twórcy

Reżyserem obrazu jest Marc Dugain ("Zwykła egzekucja"). W rolę Filipa wcielił się Lambert Wilson ("Benedetta"). W obsadzie znaleźli się też: Anamaria Vartolomei ("Moja mała księżniczka"), Igor van Dessel oraz Juliane Lepoureau.

Wymiana księżniczek – gdzie obejrzeć?

Cały film dostępny online w serwisie VOD player w wersji z polskimi napisami lub lektorem.