Gdy nadejdzie wojna

AZ PRIJDE VALKA (AKA. WHEN THE WAR COMES

Film dokumentalny o słowackich siłach samoobrony, których członkowie przygotowują się na nadejście wojny.

„Gdy nadejdzie wojna” – streszczenie

Peter jest zwykłym europejskim nastolatkiem – mieszka z rodzicami, ma śliczną dziewczynę i niebawem rozpoczyna studia. Jednak to pozory, ponieważ jego prawdziwe życie toczy się gdzieś indziej. Chłopak jest szefem paramilitarnej grupy o nazwie „Slovenskí branci”, która przy cichej aprobacie władz rekrutuje setki młodych Słowaków. Organizacja ma za zadanie przygotować jej członków na wypadek wojny i stworzyć społeczność opartą na wojskowym drygu, posłuszeństwie i poczuciu strachu. Peter jest głęboko przekonany, że jako polityk w przyszłości przekona wszystkich członków społeczeństwa do swoich idei. Słowacka formacja paramilitarną zrzesza 200 młodych mężczyzn, którzy w górskich lasach dobrowolnie przechodzą szkolenie wojskowe.

Dokument ukazuje Europę zmagającą się z kryzysem migracyjnym i odradzającym się nacjonalizmem. Przedstawia szerszy problem społeczny, który dotyka coraz więcej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Premiera obrazu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

„Gdy nadejdzie wojna” – gdzie obejrzeć?

„Gdy nadejdzie wojna” („When the war comes”) to dokument z 2018 roku w reżyserii Jana Geberta, dokumentalisty, dziennikarza i historyka, który przez 3 lata prowadził badania do filmu i obserwował słowacką organizację. Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.