Winni

THE GUILTY (AKA. DEN SKYLDIGE)

Dyspozytor linii 112 trafia na trop porwanej kobiety i rozpoczyna wyścig z czasem, żeby dotrzeć do uprowadzonej i porywacza.

Winni – streszczenie

Były funkcjonariusz policji, Asger Holm, pracuje teraz jako dyspozytor ratunkowy. Zmęczony weekendowymi wezwaniami od pijanych imprezowiczów i głodomorów zamawiających pizzę, czeka na koniec swojej zmiany. W pewnym momencie kontaktuje się z nim kobieta, która twierdzi, że ją uprowadzono. Połączenie zostaje zerwane, co wzbudza niepokój Asgera. Były policjant rusza na poszukiwania porwanej i jej oprawcy. Jego jedyną bronią jest telefon, a uciekający czas zmusza go do coraz bardziej gwałtownych działań. Wkrótce wydarzenia nabierają tempa, a na jaw wychodzi coraz więcej makabrycznych szczegółów rozpracowywanego przestępstwa.

Winni – obsada

Duński obraz „Winni” zyskał wielkie uznanie widzów i krytyków. Został doceniony na wielu festiwalach filmowych i był przymierzany nawet do oscarowej nominacji w kategorii nieanglojęzycznej (wyróżnienia finalnie nie dostał). Reżyserem „Winnych” jest początkujący szwedzki artysta, Gustav Möller. W roli głównej występuje Jakob Cedergren („Zakochani widzą słonie”, „Strasznie szczęśliwi”).

Winni – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.