Niebezpieczny syn

A DANGEROUS SON

Wstrząsający dokument prezentujący problem braku strukturalnej opieki zdrowotnej dla mieszkających w Stanach Zjednoczonych dzieci, cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Niebezpieczny syn - opis

Jedno na dziesięcioro dzieci w Ameryce ma poważne problemy emocjonalne, a ponad 17 milionów nieletnich doświadczyło w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Twórcy dokumentu skupiają się na historii trzech rodzin, które przeżywają trudne chwile – każda z nich zmaga się z chorobą psychiczną dziecka i desperacko szuka odpowiedniej terapii lub leku, które pozwoliłyby ulżyć najmłodszym w cierpieniu. Żadna z rodzin nie może jednak liczyć na pomoc czy wsparcie finansowe ze strony państwa.

Niebezpieczny syn - o filmie

W filmie dokumentalnym pojawiają się rozmowy z lekarzami i autorytetami w dziedzinie zdrowia psychicznego na czele z Thomasem Inselem oraz Andrew Solomonem. Otwierający oczy i wywołujący dyskusję społeczną obraz mówi o amerykańskich rodzicach, którzy borykają się z chorobą psychiczną dziecka. Często pozostawieni sami sobie szukają sposobu, by zawalczyć o lepszą przyszłość i zdrowie swoich pociech. Nie zawsze jednak mają odpowiednie zasoby, by móc pozwolić sobie na kosztowne leczenie lub mieszkają w stanie, w którym władze nie zapewnią im zorganizowanej i taniej pomocy lekarskiej. Dwukrotnie nominowana do Oscara reżyserka Liz Garbus („What Happened, Miss Simone?”) pokazuje, że w kraju brakuje odpowiednich programów, które pozwoliłyby odciążyć zdesperowanych rodziców i zadbać o zdrowie psychiczne młodego pokolenia.

Niebezpieczny syn - gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.