Martwe zło

THE EVIL DEAD

Kultowy horror w reżyserii twórcy Spider-Mana, Sama Raimiego. Piątka studentów, aby przetrwać, musi stawić czoła śmiercionośnym demonom.

Martwe zło - opis

Grupa studentów postanawia spędzić beztroski weekend w opuszczonym domku w górach. Na miejscu znajdują legendarną księgę umarłych „Naturan Demantos" i kasetę z taśmą, na której nagrany jest tekst zaklęcia przywołującego demony. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że odsłuchując taśmę, budzą do życia moce ciemności. Nagrodzony Saturnem niskobudżetowy horror, który szybko zyskał wśród widzów status dzieła kultowego i doczekał się kolejnych dwóch części.

Martwe zło - twórcy i obsada

Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował nim Sam Raimi, mistrz gatunku i twórca takich obrazów, jak Człowiek ciemności czy przebojowa trylogia „Spider-Man”. W obsadzie znaleźli się m.in. Bruce Campbell („Armia ciemności”, serial „Tożsamość szpiega”) i Ellen Sandweiss („W środku lasu”, „Mam na imię Bruce”). Mroczną muzykę do filmu skomponował dwukrotny zdobywca Emmy Joseph LoDuca (serial „Xena: wojownicza księżniczka”, „Braterstwo wilków”), który wielokrotnie współpracował z Raimim. Obraz otrzymał dwie nagrody na MFF w katalońskim Sitges (najlepsze efekty specjalne, nagroda dla Sama Raimiego), wzbudził też wiele kontrowersji. Niektóre sceny zostały poddane cenzurze, m.in. w Finlandii, Niemczech oraz Islandii, z uwagi na ich brutalny charakter.

Martwe zło - gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.