Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce

AT THE HEART OF GOLD: INSIDE THE USA GYM

W 2016 roku światem sportu wstrząsnęła informacja, że lekarz amerykańskiej reprezentacji gimnastyczek wykorzystywał seksualnie młode zawodniczki. Niezwykły film dokumentalny ujawnia wszystkie szczegóły związane ze skandalem i oddaje głos pokrzywdzonym.

Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce – opis

Przez ponad dwie dekady doktor Larry Nassar był lekarzem ortopedą w zespole gimnastyki kobiecej w Stanach Zjednoczonych, a także naukowcem na uniwersytecie w Michigan. W tym okresie wykorzystywał seksualnie setki zawodniczek. Przez ponad dwadzieścia lat doktor Nassar był szanowanym i cenionym specjalistą. Stanowił również ostoję społeczeństwa, w którym funkcjonował. W rzeczywistości jednak był seksualnym drapieżnikiem, który pod płaszczykiem badań lekarskich molestował młode dziewczyny. Uczony został skazany na dożywotnie więzienie, jednak ból w jego ofiarach jest nadal obecny. Film dokumentalny zwraca uwagę na niebezpieczny precedens, dzięki któremu Nassar przez tyle lat mógł czuć się bezpieczny. Twórcy oddają również głos ofiarom, które ze wszystkimi szczegółami opowiedzą o traumie z przeszłości.

Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce – twórcy

Film dokumentalny „Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce” powstał dzięki szczegółowemu śledztwu dziennikarskiemu producentów Stevena Ungerleidera i Davida Ulicha  („Munich '72 and Beyond”) oraz odważnym sportsmenkom, które zdecydowały się opowiedzieć o sprawie. Reżyserką obrazu jest Erin Lee Carr („Kochana mamusia nie żyje”).

Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.