Gorejący krzew

Trzyczęściowy film Agnieszki Holland opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii komunistycznej Czechosłowacji.

Gorejący krzew - opis

16 stycznia 1969 roku Jan Palach, dwudziestoletni student z Pragi, protestując przeciwko bierności społeczeństwa po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, dokonał aktu samospalenia i trzy dni później zmarł. Prawniczka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová) broniła jego dobrego imienia podczas procesu, który rodzina Palacha wytoczyła członkowi partii komunistycznej Vilemowi Novemu (Martin Huba), znieważającemu pamięć chłopaka. Pierwsza część filmu to opowieść o tragicznym kroku Palacha i testamencie, który pozostawił, a także dramatyczna historia jego matki Libuszy (Jaroslava Pokorná). Wyprodukowany przez HBO Czechy, trzyczęściowy film opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii komunistycznej Czechosłowacji. Samospalenie Jana Palacha stało się katalizatorem zmian w społeczeństwie - w ciągu kolejnych kilku miesięcy w jego ślady poszło prawie trzydzieści osób.

Gorejący krzew - twórcy i opis

Reżyserka obrazu, nominowana do Oscara Agnieszka Holland (Całkowite zaćmienie, Europa, Europa, W ciemności), w 1969 roku była studentką Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i, jak sama mówi, nakręciła ten film z osobistej perspektywy. Do projektu zaangażowała uznanych czeskich aktorów, między innymi: Tatianę Pauhofovą (Kawałek nieba, Czas połowicznego rozpadu, Janosik. Prawdziwa historia), Jaroslavę Pokorną (Smradi, Seks w Brnie), Ivana Trojana (Samotni, Jedna ręka nie klaszcze, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie) oraz Słowaka Martina Hubę (Obsługiwałem angielskiego króla, Czeski błąd, Trzy sezony w piekle). Autorem scenariusza jest Stiepan Hulik, muzykę skomponował Antoni Komasa - Łazarkiewicz (Julia wraca do domu, W ciemności). Gorejący krzew jest pierwszym w historii filmem fabularnym poświęconym losom Palacha.

Gorejący krzew - gdzie oglądać?

Serial dostępny jest online w serwisie VOD player.

Gorejący krzew, sezon 1, odcinek 3 Gorejący krzew, sezon 1, odcinek 2 Gorejący krzew, sezon 1, odcinek 1