Niesieni muzyką

POSTIZENI MUZIKOU (AKA. TWO ROADS)

Dokument przedstawiający historię muzyków z zespołu "The Tap Tap". Grupa została założona przeszło 20 lat temu przez Šimona Ornesta, aby dać osobom niepełnosprawnym szansę na odniesienie sukcesu i walczyć ze stygmatyzacją i uprzedzeniami.

Niesieni muzyką - opis

Grupa "The Tap Tap" została założona przez uczestników warsztatów muzycznych Instytutu im. Jedlička, ośrodka edukacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, który działa na zasadzie non-profit. Lider zespołu Šimon Ornest pomaga muzykom osiągnąć w pełni zasłużony sukces i uznanie, a podczas inspirujących występów zespołu walczy ze stygmatyzacją i uprzedzeniami wobec osób niepełnosprawnych. Filmowcom udaje się uchwycić ewolucję kilku muzyków na przestrzeni lat. Kamera towarzyszy im w codziennym życiu i na próbach koncertów. Obserwuje też ich prywatne relacje i randkowe doświadczenia. Twórcy unikają typowego współczucia. Pokazują relacje między muzykami oraz między nimi a ich mentorem, którego praca poprawia wizerunek osoby z niepełnosprawnościami w niekonwencjonalny sposób.

Niesieni muzyką - twórcy i obsada

Reżyser Radovan Síbrt (producent Gdy nadejdzie wojna), nakręcił utrzymany w realistycznej konwencji dokument obserwacyjny, którego bohaterami są pełni energii, dowcipni i bezkompromisowi muzycy oraz ich ekscentryczny lider. Twórca obrazu mówi o swoim dziele: „Nawet jeśli początkowo było to dla mnie trudne, starałem się nakręcić film w podobny sposób, w jaki członkowie zespołu godzą się ze swoim przeznaczeniem: bez sentymentu, bezsensownej litości lub politycznej poprawności, za to z odrobiną czarnego humoru”. Film prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Dokumentalnym Hot Docs Canadian w Toronto.

Niesieni muzyką - gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.