Happy End

HAPPY END (2017)

Michael Haneke powraca do swoich klasycznych motywów w historii ilustrującej europejską burżuazję. Należy jednak dodać, że jest to historia o zabarwieniu mocno satyrycznym – bezlitosna i surowa.

Happy end – opis

Anne Laurent przejmuje od zmagającego się z demencją ojca lukratywny biznes. W domu pracuje służba – Marokańczycy: Rachid i Jamila, którzy traktowani są z rasistowską protekcjonalnością. Thomas, brat Anne, musi zaopiekować się swoją dwunastoletnią córką z poprzedniego związku, Eve. Dziewczynka jest osobą niezwykle opanowaną, zna się na komputerach, a jej matka przebywa w szpitalu po przedawkowaniu narkotyków z powodów bliżej nieokreślonych. W tle całej historii na ulicach Calais szaleją zaś uchodźcy…

Z każdą kolejną minutą filmu oczekiwanie na kulminację dramatu wzrasta. Co będzie apogeum? Jaka wydarzy się katastrofa? Aby się przekonać, należy się wygodnie rozsiąść i dać się porwać reżyserowi w tę osobliwą podróż.

Happy end – twórcy i obsada

Michael Haneke, autor obrazów takich jak „Biała wstążka”, „Miłość” czy „Ukryte” ponownie  podejmuje wątki dotyczące dysfunkcji rodziny, zemsty między pokoleniami, trującego tłumienia winy. Całość sprawia, że po raz wtóry mamy do czynienia z filmem rodzajowym. Długie ujęcia jak przeciągnięcia szpikulcem po tafli lodu autorstwa Christiania Bergera to kolejny rozpoznawalny element tego kina. W rolach głównych „Happy End” występuje plejada francuskich aktorów. W filmie grają między innymi: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Laura Verlinden.

Happy end - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online na platformie VOD player.pl