Niebiańskie piekło

NEBE, PEKLO (AKA. HEAVEN, HELL)

Kontrowersyjny dokument produkcji HBO. Jego bohaterami są ludzie, którzy czerpią przyjemność z odczuwania fizycznego bólu.

Niebiańskie piekło - opis

Czwórkę ludzi w różnym wieku łączy niecodzienna pasja - czerpią radość i przyjemność z odczuwania bólu. Należą do zamkniętej wspólnoty BDSM (skrót od słów: więzy, dominacja, sadyzm, masochizm), która zrzesza osoby o podobnych do nich zainteresowaniach. Jej członkowie uczestniczą w różnego rodzaju bolesnych praktykach, których celem, jak sami mówią, jest „rozszerzenie sposobu pojmowania przyjemności i odkrycie nowych możliwości, które z tym się wiążą”. Ludzie ci dobrowolnie pozwalają się ranić. Chłosta, nakłuwanie ciała czy wieszanie za skórę na hakach to tylko niektóre z form doświadczania przez nich rozkoszy. Z powodu swojej inności i niekonwencjonalnego podejścia do życia często stają się wykluczeni społecznie. Oparcie i zrozumienie znajdują w BDSM, które działa w Czechach od wielu lat, a jego korzeni należy szukać jeszcze w ciężkich czasach komunizmu.

Niebiańskie piekło - twórcy i obsada

Intrygująca podróż w świat mrocznych perwersji i alternatywnych sposobów odczuwania przyjemności. Opowieść o ludziach, którzy nie znajdują powszechnego zrozumienia dla swoich upodobań i pasji. Żyją poza społeczeństwem, a akceptacji szukają w zamkniętym stowarzyszeniu, wśród osób podzielających te same zainteresowania. Twórcą dokumentu jest reżyser i operator David Čálek (Dotek obrazu, Bezesné noci), któremu udało się wniknąć w tę niedostępną dla zwykłych śmiertelników wspólnotę. Co ważne, Čálek nie stygmatyzuje ani nie ośmiesza swoich bohaterów – portretuje ich z życzliwością i empatią.

Niebiańskie piekło - gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.