Wybrańcy

THE CHOSEN (1981)

Opowieść o przyjaźni dwóch żydowskich chłopców. Jeden z nich podchodzi z bardzo konserwatywnej rodziny, drugi ma liberalnych rodziców. Znajomość dzieci warunkowana jest kwestiami tradycji, stosunkiem do Izraela oraz oczekiwaniami rodziców.

Wybrańcy – opis

Brooklyn 1944. Pomimo tego, że są w tym samym wieku, obaj są Żydami i dorastają niedaleko siebie, nastoletni Danny Saunders i Reuven Malter zupełnie się nie znają. Jeden funkcjonuje w chasydzkiej społeczności, drugi stara się zasymilować z nowoczesną Ameryką. Incydent, w którym obaj biorą udział, mógł ich jeszcze bardziej podzielić. Paradoksalnie po wydarzeniu chłopcy stają się przyjaciółmi. Danny i Reuven zaczynają się poznawać. Mimo że ich światopoglądy różnią się diametralnie, pojawia się szacunek i zrozumienie. Na drodze przyjaźni stają jednak rodzice, którym trudniej jest otworzyć się na inność. Chłopcy muszą przezwyciężyć presję starszyzny i samodzielnie zdecydować o swoim losie.

Wybrańcy – obsada i twórcy

Reżyserem tego filmu z 1981 roku jest zdobywca nagrody Emmy Jeremy Kagan („Szpital Dobrej Nadziei”). W głównych bohaterów wcielają się Robby Benson („Piękna i Bestia”) oraz Barry Miller („Gorączka sobotniej nocy”).

Wybrańcy – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.