Wielki Kanion

Grand Canyon

Bogaty, biały mężczyzna w slumsach pełnych zdesperowanych czarnoskórych przestępców. Zepsuty samochód i pistolet przystawiony do skroni. Czy ten społeczny standard mógł potoczyć się inaczej? Okazuje się, że tak.

 

Wielki kanion – opis

Prawnik Mack wracając z meczu koszykówki, wybiera drogę do domu przez biedniejszą część Los Angeles. Tam wpada w kłopoty, z których ratuje go czarnoskóry mechanik samochodowy, Simon. Ocala on życie prawnikowi, który stał się ofiarą napadu miejscowych rzezimieszków. Po wszystkim Simon i Mack znajdują wspólny język i szybko się zaprzyjaźniają. Wkrótce wracają do swoich jakże różnych żyć, ale to, co przeżyli, zostaje w nich na zawsze. Wyjątkowa znajomość pozwala przezwyciężać kolejne problemy i wpływa na losy bliskich im osób. Okazuje się, że antypatie i uprzedzenia społeczne nie mają racji bytu, gdy ludzie szczerze ze sobą rozmawiają.

 

Wielki kanion – obsada i twórcy

„Wielki kanion” to film w reżyserii Lawrence’a Kasdana, twórcy obrazów takich jak „Wielki chłód” czy „Silverado”. W rolach głównych zobaczymy: Kevina Kline’a („Rybka zwana Wandą”, „Francuski pocałunek”), Danny’ego Glovera („Zabójcza broń”, Piła”), Steve’a Martina („Różowa pantera”, „To skomplikowane”), Mary-Louise Parkera (serial „Trawka”, „Czerwony smok”) i Mary McDonnell (serial „Battestar Galactica”, „Tańczący z wilkami”). „Wielki kanion” zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Został doceniony między innymi na Berlinale w 1992, gdzie dostał Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film.

 

Wielki kanion – gdzie oglądać?

Cały film „Wielki kanion” dostępny online w serwisie VOD player.pl w wersji z lektorem i z napisami.