Sprawa Moranta

BREAKER MORANT

Historia żołnierzy, którzy zostali kozłami ofiarnymi po zakończeniu krwawej II wojny burskiej.

Sprawa Moranta – streszczenie

Końcówka XIX wieku. Henry „Breaker” Morant jest Anglikiem mieszkającym w Australii. Kiedy w 1899 roku w Południowej Afryce wybucha wojna między Wielką Brytanią a będącymi potomkami holenderskich kolonistów Burami, Morant i kilku Australijczyków zgłaszają się do służby na ochotników i zostają wcieleni do jednego z oddziałów brytyjskiej armii. Wypełniając rozkazy dowódców, Morant nadzoruje egzekucję kilku więźniów. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego mężczyzna i jego współtowarzysze stają się kozłami ofiarnymi.

Czemu warto obejrzeć Sprawę Moranta?

Sprawa Moranta (Breaker Morant) to dramat wojenny z 1980 roku, który przedstawia wojnę burską, uważaną przez współczesnych za jeden z najbardziej niechlubnych okresów w dziejach Imperium Brytyjskiego. Produkcja skupia się na zdradzie i niesprawiedliwości okresu działań zbrojnych.

Sprawa Moranta – obsada i twórcy

Za reżyserię odpowiada Bruce Beresford. W obsadzie znaleźli się: zdobywca Złotego Globu Edward Woodward, Jack Thompson (rola przyniosła mu canneńską Złotą Palmę), John Waters, Bryan Brown oraz Charles Tingwell.

Sprawa Moranta – nagrody

Film został nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” oraz Złotego Globu w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

Sprawa Moranta – gdzie obejrzeć?

Cały film jest dostępny online w serwisie VOD player.