Sobibór

Sobibor

Sobibór to miejscowość na Lubelszczyźnie, gdzie w czasie II Wojny Ś     wiatowej znajdował się obóz zagłady. W 1943 roku wybuchł tam bunt. Jak potoczyły się losy tych, którzy zdecydowali się na desperacką ucieczkę z tego przerażającego miejsca?

Sobibór – opis

Opowieść oparta na faktach. 14 października 1943 roku część osadzonych w obozie zagłady w Sobiborze zdecydowała się wykonać ryzykowny krok. Pod dowództwem pułkownika Armii Radzieckiej Aleksandra Peczerskiego, więźniowie zaplanowali ucieczkę z miejsca kaźni. Konspiracja okazała się niezwykle trudna – nikomu nie można było zaufać. Finalnie udało się jednak doprowadzić do wywrotu. Około 600 ludzi stanęło do walki ze 150 uzbrojonymi strażnikami. Po krwawej bitwie z obozu wydostało się blisko 200 osób. Końca wojny doczekało 42. Oto ich historia.

Sobibór – obsada i twórcy

„Sobibór” to oparty na faktach film przedstawiający jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II Wojny Światowej. Obraz jest międzynarodową koprodukcją. Za kamerą zadebiutował aktor Konstantin Chabienski („Trocki”, „Morze Czarne”), który wcielił się również w pułkownika Aleksandra Peczerskiego. W pozostałych rolach zobaczymy między innymi: Christophera Lamberta („Nieśmiertelny”, „Mortal Kombat”), Michalinę Olszańską („Syn Królowej Śniegu”, „Anatomia zła”) oraz Felice Jankell („Kod 100”, „Alena”).

Sobibór – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.