Schyłek dnia

Napszállta (Sunset)

Austro-węgierski Budapeszt i pewna dziewczyna, która próbuje rozwikłać zagadkę z przeszłości. Oto zapierające dech w piersiach połączenie kryminału, thrillera i filmu kostiumowego.

Schyłek dnia – opis

Irisz Leiter wraca po wielu latach do rodzinnego Budapesztu. Próbuje podjąć pracę w sklepie, który w przeszłości należał do jej nieżyjących już rodziców. Nowy właściciel nie ma zamiaru dziewczynie pomóc i robi wszystko, żeby pozbyć się Irisz. Mężczyzna nie chce wyjawić powodów decyzji, a i dawni znajomi rodziny nie są skorzy do rozmów. Niebawem jednak Irisz wpada na trop pewnej tajemnicy, który prowadzi ją coraz głębiej w miasto. Dziewczyna przemierza ciemne ulice, odwiedza knajpy pełne morderców i zwyrodnialców, wreszcie trafia do pałacu, który zamieszkuje pogrążona w obłędzie hrabina. Czego Irisz się dowie? Jaki odkryje sekret?

Schyłek dnia – obsada i twórcy

László Nemes („Syn Szawła”, „Cierpliwość”), reżyser filmu, był kilkukrotnie nominowany i zwyciężał na wielu festiwalach – wymienić tu można między innymi: MFF w Toronto, MFF w Wenecji, Cannes. W główną postać, Irisz, wciela się Juli Jakab („Syn Szawła”, „Wyspa niczyja”). Ciekawostką jest, że w jednej z ról występuje polski aktor, Marcin Czarnik („Rewers”, „Drogówka”).

Schyłek dnia – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player.pl.