Psy

LOS PERROS

Mroczna przeszłość chilijskiego narodu. Należąca do chilijskiej elity kobieta nawiązuje romans z mężczyzną, który jest podejrzany o łamanie praw człowieka w czasach prawicowej dyktatury.

Czterdziestodwuletnia Mariana (Antonia Zegers) należy do chilijskiej uprzywilejowanej klasy wyższej. Kobieta niedogaduje się ze swoimi ojcem i mężem, a także rozpoczyna walkę z niepłodnością, prowadzeniu galerii sztuki oraz nauce jazdy konnej. Jej instruktorem jest dwadzieścia lat starszy Juan (Alfredo Castro). Para powoli nawiązuje romans. Pewnego dnia wychodzi na jaw, że mężczyzna jest byłym pułkownikiem podejrzanym o łamanie praw człowieka w czasie rządów Pinocheta. Nagle na jaw zaczynają wychodzić tajemnice związane z przeszłością rodziny Mariany.

„Psy” to popisowo zrealizowany dramat próbujący rozliczyć się z mroczną przeszłością chilijskiego narodu. Siedemnaście lat krwawych rządów generała Pinocheta odcisnęło ogromne piętno na życiu tysięcy niewinnych mieszkańców Chile. Reżyserka Marcela Said („Czas latających ryb”) z wyczuciem stara się opowiedzieć o swoim kraju i emocjach związanych z dyktaturą, które w dalszym ciągu są żywe w społeczeństwie. Za swoje dzieło została wyróżniona m.in. na festiwalach filmowych w Kairze, Monachium, Sztokholmie oraz San Sebastián. W obsadzie produkcji znaleźli się Antonia Zegers („Fantastyczna kobieta”), Alfredo Castro („Post Mortem”), Rafael Spregelburd („Sąsiad”), Alejandro Sieveking („Lucía we fragmentach”) oraz Elvis Fuentes („Pustynia Południowa”). Cały film dostępny jest online w serwisie VOD player.