Paragraf 22

CATCH-22 (1970)

Historia zmagań z rzeczywistością alianckich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej stacjonowali na włoskiej wyspie.

Paragraf 22 - obsada i twórcy

II wojna światowa, baza lotnictwa amerykańskiego na południu Włoch. Kapitan John Yossarian (Alan Arkin) jest wypalony i usiłuje zdobyć od doktora Daneeki (Jack Gilford) zaświadczenie o niepoczytalności, a co za tym idzie – niezdolności do wykonywania dalszych lotów. Mężczyzna nie chce już walczyć z wrogiem i ponad wszystko marzy o spokoju. Niespodziewanie jednak w tym czasie pułkownik Cathcart (Martin Balsam) zwiększa obowiązujące normy… Zrealizowana z rozmachem i śmiałością antywojenna satyra w reżyserii genialnego Mike’a Nicholsa (Kto się boi Virginii Woolf?). Obraz w fantastyczny sposób opowiada o absurdach działań wojennych i koszmarze ludzi zmuszonych wbrew swojej woli do wzięcia udziału w walce.

Paragraf 22 - obsada i twórcy

W głównych rolach pojawiają się laureaci Nagrody Akademii Alan Arkin, Martin Balsam oraz wyróżniony Złotym Globem Richard Benjamin, Art Garfunkel oraz nominowany do Oscara Jack Gilford.

Paragraf 22 – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.