Ostatni układ

ONE LAST DEAL

Przejmująco piękny i nastrojowy fiński dramat. Historia mężczyzny, który zmierzyć się musi z własną starością oraz trudną, rodzinną przeszłością.

Ostatni układ – opis

Olavi, sprzedawca dzieł sztuki, planuje przejść na emeryturę. Człowiek, który zawsze stawiał biznes i sztukę ponad wszystko, nawet ponad własną rodzinę, nie wyobraża sobie jednak życia bez pracy. W trakcie jednej z aukcji jego uwagę przykuwa pewien stary obraz. Olavi podejrzewa, że jest wart dużo więcej niż cena wywoławcza, ponieważ jego autentyczność nie została potwierdzona. Mężczyzna decyduje się na ostatnią transakcję, aby zarobić trochę pieniędzy na emeryturę. W tym samym czasie jego córka, Lea, której nie widział od lat, prosi, żeby zaopiekował się jej nastoletnim synem. Razem z wnukiem Olavi zaczyna analizować tło obrazu. Dowiadują się, że obraz nazywa się „Chrystus” i został namalowany przez Ilję Repina. Olavi kupuje dzieło sztuki, ale gdy pracownicy domu aukcyjnego uzmysławiają sobie, że w pierwotnej wycenie popełnili błąd, zwracają się przeciwko mężczyźnie. Tak oto stary Olavi musi zmierzyć się zarówno z domem aukcyjnym, ale także z własnymi błędami z przeszłości.

Ostatni układ – obsada i twórcy

Klaus Härö, reżyser filmu, to artysta, w którego dorobku znajduje się ponad sześćdziesiąt filmowych nagród. Jedną z nich jest prestiżowa Nagroda Ingmara Bergmana, którą Härö otrzymał osobiście z rąk wielkiego mistrza. Trudno jeszcze bardziej wzmóc apetyt wszystkim tym, którzy oczekują ambitnego, dramatycznego kina. W rolę głównego bohatera wciela się Heikki Nousiainen („Eutanazjer”, „Zakazane owoce”).

Ostatni układ – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.