Ostatni król Szkocji

The Last King of Scotland

Idi Amin był zarówno samozwańczym prezydentem Ugandy, jak i barbarzyńskim tyranem wyrzynającym swój naród. Oto historia tej ponurej postaci.

Ostatni król Szkocji – opis

Nicholas Garrigan to szkocki lekarz, który przybywa do Ugandy, aby pomagać potrzebującym. Jest beztroski, pewny siebie i zdeterminowany, żeby zrobić w życiu coś dobrego. Splot wydarzeń sprawia, że trafia na dwór prezydenta – Idi Amina. Charyzmatyczny władca szybko znajduje wspólny język z medykiem. Nicholas zostaje jego osobistym lekarzem i wydaje się być z tego faktu zadowolony. Szybko okazuje się, że wizerunek Amina nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Prezydent jest prawdziwą bestią – dyktatorem ciemiężącym swój lud. Dostrzegając prawdziwą twarz władcy, Garrigan próbuje się uwolnić. Niestety, to dopiero początek koszmaru.

Ostatni król Szkocji – obsada i twórcy

Kevin Macdonald, reżyser filmu „Ostatni król Szkocji”, ma na swoim koncie Oscara za film dokumentalny „One Day in September”. Produkcja o Idi Aminie również zdobyła nagrodę Akademii Filmowej. Wyróżniony został Forest Whitaker („Czarna pantera”, „Kamerdyner”) za pierwszoplanową rolę męską. W obrazie występują jeszcze James McAvoy („Split”), Gillian Anderson („Z Archiwum X”) i David Oyelowo („Selma”).

Ostatni król Szkocji – gdzie oglądać?

Film dostępny jest online w serwisie VOD player z lektorem i napisami.