Operacja Anthropoid

ANTHROPOID

Kapitalnie zrealizowane kino wojenne, oparte na prawdziwej historii - operacji Anthropoid podczas II wojny światowej.

Operacja Anthropoid - opis

Grudzień 1941 roku. Czechosłowacki rząd emigracyjny w Londynie wydaje rozkaz zabicia oficera SS Reinharda Heydricha (Detlef Bothe), który nazywany jest katem Pragi. W tajną i niebezpieczną misję zostają wysłani cichociemni Jan Kubiš (Jamie Dornan) oraz Jozef Gabčik (Cillian Murphy), którzy nie mają jednak wystarczającego wsparcia. Z pomocą w czechosłowackiej stolicy przychodzi im charyzmatyczny szef lokalnego ruchu oporu – Ladislav Vaněk (Marcin Dorociński).

Operacja Anthropoid - o filmie

Wyróżniony aż 12 nominacjami do prestiżowych Czeskich Lwów film opowiada o przygotowaniach do zamachu na jednego z najbardziej prominentnych i bezwzględnych funkcjonariuszy III Rzeszy. Próba zabójstwa Heydricha miała miejsce 27 maja 1942 roku. Mimo że mężczyzna nie zginął na miejscu, zmarł osiem dni później za sprawą powikłań pooperacyjnych. Na fali prześladowań odwetowych po jego śmierci aresztowano wiele osób – ponad 1,3 tys. skazano na śmierć, a kilka tysięcy zesłano do obozów koncentracyjnych.

Operacja Anthropoid - twórcy i obsada

Za reżyserię tego wyśmienitego obrazu odpowiada nominowany do Oscara Sean Ellis („Cashback”, „Metro Manila”), a w główne role wcielili się, m.in.: wyróżniony nominacją do Złotego Globu Cillian Murphy („Party”,  „Peaky Blinders”), Jamie Dornan („Upadek”, „Pięćdziesiąt twarzy Greya”) oraz dwukrotny laureat gdyńskich Złotych Lwów, Marcin Dorociński („Psy 3. W imię zasad”, „Pakt”). Obraz jest czesko-francusko-brytyjską koprodukcją. Zdjęcia do niego zostały nakręcone w Pradze.

Operacja Anthropoid - gdzie oglądać?

Film jest dostępny online w serwisie VOD player.